BrEaK dAnCe
Komentarze: 2
Idea tańca breakdance narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych. W nowojorskiej dzielnicy Bronx zorganizowane grupy młodzieży prowadziły przestępczy tryb życia. Ich wolny czas upływał na rozbojach kradzionymi samochodami, strzelaninach, bójkach wewnątrzgangowych i ciągłych walkach między sobą o pozycję w hierarchii podziemnego świata. Równocześnie w podziemiu, w klimacie gry na kongach i dźwiękach scratchu czarnych płyt powstał taniec breakdance, który zaczął cieszyć się coraz większym powodzeniem ze względu na swój charakter.
Breakdance to taniec trudny, wymagający dużej sprawności fizycznej oraz systematycznego, intensywnego treningu, co pociąga za sobą zachowanie samodyscypliny. Z drugiej strony pozwala na dowolność ruchową, funkcjonuje poza normami, nie jest zamknięty w układach ani rytmach jak inne tańce. Break pozwala na improwizację, daje możliwość wyzwolenia osobistej ekspresji. Dlatego stał się jedną z form rywalizacji. Taniec uliczny dawał również możliwość zarobku na życie. Dzięki swej widowiskowości, breakdance przyciągał gapiów, którzy chętnie wrzucali co nieco do czapki. Ruch breakowy przybrał w końcu takie rozmiary, że zyskał miano subkultury.
Do Europy breakdance dotarł w latach 80-tych. Na festiwalu w Cannes w 1983 roku, wyświetlony został poza oficjalnym programem film pt: "Beat Street" w reżyserii Stana Lathana. W tym samym czasie do Europy napływały teledyski amerykańskich grup np: Break Machine z przebojem "Street Dance", czy Rock Steady Crew z kawałkiem "Uprock". Po pojawieniu się filmu pt: "Breakin" nastąpił boom na breakdance, ale dostęp do materiałów promocyjnych był bardzo mały. W Europie było to czymś nowym, bez żadnych odniesień, bo i jakie mogłyby być, skoro breakdance był utożsamiany niemal z amerykańskim tańcem ludowym. Tancerze zaczynali od podstaw, ucząc się z krążących w drugim obiegu kaset video.
Rozwój breaka nastąpił na taką skalę, że taniec ten dotarł do wyższych sfer. Zaczęli interesować się nim profesjonalni choreografowie. To pozwoliło wejść mu na drogę musicali, produkcji telewizyjnych jednym słowem zaistnieć w wielkim świecie. Obecnie breakdance nie jest tylko modą czy tańcem subkultury. Zaliczany jest do jednego ze stylów tańca nowoczesnego. Można go oglądać na profesjonalnym poziomie. Jest jednym z najbardziej widowiskowych stylów, charakteryzuje się nietypowym sposobem wykonywania figur akrobatycznych, adaptuje figury siłowe, salta, obroty na różnych częściach ciała m.in. na głowie czy układy wykonywane w parterze, tzw. freezy.
Na świecie odbywają się różne spotkania taneczne i turnieje. Do najbardziej prestiżowych należy "The Battle Of The Year", organizowana rokrocznie w Niemczech, której finał przybiera formę walki ulicznej, tzw. miarki.
Dodaj komentarz